REKLAMA

RZESZÓW. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa nabrała mocy prawnej. Mieszkańcy czekają na 400 mieszkań

RZESZÓW / PODKARPACIE. Dziś w rzeszowskim ratuszu podpisany został akt notarialny, na mocy którego została powołana Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Ziemi Podkarpackiej. Udziałowcami w spółce są: Krajowy Zasób Nieruchomości, Rzeszów oraz Nowa Dęba.

Budownictwo w ramach SIM daje szansę tej części ludzi, która z Rzeszowem chce związać swoją przyszłość a która w obecnych realiach rynkowych nie może skorzystać z dostępnej na rynku oferty mieszkaniowej. W pierwszym etapie w naszym mieście powstanie 400 mieszkań. Będą one budowane przy ul. Wołyńskiej, na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Te tereny przygotowujemy do inwestowania – lada moment rozstrzygniemy przetarg na wybór firmy, która będzie realizować na tym terenie połączenie drogowe. Są także plany budowy w pobliżu tego terenu infrastruktury usługowej, wypoczynkowej – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas poniedziałkowej konferencji, zorganizowanej z okazji utworzenia spółki Społeczna

Inicjatywa Mieszkaniowa Ziemi Podkarpackiej.

Udziałowcami w spółce są: Krajowy Zasób Nieruchomości i miasta Rzeszów i Nowa Dęba.

To jest już 32 SIM formalnie zawiązany w Polsce. Jest jeszcze osiem przygotowanych, już po akceptacji naszej rady nadzorczej. Do końca roku co trzecia gmina w kraju będzie uczestniczyła w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. SIM Ziemi Podkarpackiej jest bardzo przyszłościowym ze względu na to, że Rzeszów bardzo potrzebuje nowych mieszkańpodkreślał Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, który dodał, że spółki SIM w ubiegłym roku zdobyły już pozwolenia na budowę 3 tys. mieszkań, a w tym roku ta liczba wzrośnie o 10 tys. mieszkań.

Powołanie spółki, której celem budowa mieszkań czynszowych, jest bardzo ważnym wydarzeniem dla samorządu. Do tej pory samorząd nie realizował takich zadań. Owszem powstawały budynku wielorodzinne, ale budowane przez deweloperów, na sprzedaż. Natomiast jest zapotrzebowanie właśnie na takie czynszowe mieszkania. Na terenie Nowej Dęby jest tworzony pułk artylerii. To trzy tysiące żołnierzy, którzy muszą gdzieś mieszkać. Część z nich do nas będzie dojeżdżać ale wiele osób poszukuje mieszkań. Rozwija i będzie się rozwijał przemysł zbrojeniowy i tu także będzie przybywało osób, które w naszym mieście będą chciały zamieszkać. Dlatego powołanie SIM Ziemi Podkarpackiej jest tak cenną inicjatywąmówił Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby.

W przypadku Rzeszowa nowe mieszkania będą budowane na os. Kotuli , na terenach, które udostępnił KZN. Pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz usługową przeznaczone będą tereny o łącznej powierzchni 7, 36 ha. W pierwszym etapie budowy wykorzystana zostanie ich większa połowa – 4 hektary. Tam powstaną budynki, w których będzie 400 mieszkań. Wysokość przyszłych budynków to maksymalnie 7 kondygnacji. Zgodnie z miejscowym planem 30 proc. powierzchni zagospodarowywanego terenu będzie biologicznie czynna, przynajmniej 10 proc. lokali na parterach ma być przeznaczone pod usługi. To pokazuje, że będą to komfortowe mieszkaniadodała Jolanta Kaźmierczak, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Wsparcie w budowie mieszkań SIM to nie tylko grunty z KZN ( w przypadku Rzeszowa tereny przy ul. Wołyńskiej) ale także 3 mln zł wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa dla każdej gminy na objęcie udziałów w nowo tworzonej spółce SIM. To także możliwe wsparcie każdej inwestycji mieszkaniowej SIM o wartości 10 proc. całości kosztów oraz do 35 proc. bezzwrotnego grantu z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), kredyt z BGK a także wpłaty od przyszłych mieszkańców.

źródło: UM Rzeszowa

zdjęcia: Grzegorz Bukała/ UM Rzeszowa


03-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)