REKLAMA

PODKARPACIE. Projekt „Razem Możemy Więcej” w toku!

PODKARPACIE. Projekt „Razem Możemy Więcej” w toku!

W drugim, tegorocznym etapie projektu „Razem Możemy Więcej” uczestniczy kolejnych 40 cudzoziemców. Pierwszym i kluczowym elementem jest spotkanie z doradcą zawodowym z udziałem tłumacza. Ważne jest zdefiniowanie i określenie oczekiwań, potrzeb i celów cudzoziemców.

Doradca pomaga odkryć potencjał zawodowy, mobilizuje do przemyśleń i udziela wsparcia przy wyborze szkolenia zawodowego. Wskazuje ścieżkę zawodową, którą większość uczestników zdecydowała się zmienić, ze względu na nowe okoliczności życiowe.

Tego rodzaju konsultacje dla cudzoziemców są niezbędne w procesie ich integracji i odnalezienia się na podkarpackim rynku pracy.

Ludmiła Kuprina z Zaporoża w Polsce postanowiła zmienić ścieżkę swojej kariery zawodowej. – Skończyłam w Ukrainie studia magisterskie ze specjalnością ekonomista, analityk, menadżer. W pierwszej edycji projektu „Razem Możemy Więcej” wybrałam zawód tester oprogramowania. Liczę, że dzięki temu będę w stanie szybko znaleźć zatrudnienie. Specyfika tej pracy pozwala mi na pracę zdalną i umożliwia opiekę nad dzieckiem – dodaje Ludmiła.

Kursy języka polskiego oferowane w projekcie pozwalają mi na komunikację niezbędną do podjęcia pracy – mówi Iryna Szapowałowa z Chersonia. Jestem na stażu zorganizowanym przez urząd pracy.

Wykorzystuję swoje doświadczanie zdobyte w Ukrainie. Pani Iryna planuje skorzystać z kolejnych szkoleń rozwijających jej kompetencje. Chce dobrze trafić z wyborem zawodu na podkarpackim rynku pracy.

Iryna Jechorowa już w pierwszych dniach szkolenia zawodowego pokazała co potrafi, jest bardzo pracowita i chętnie się uczy – mówi Katarzyna Witecka, prowadząca szkolenia z zakresu florystyki. To do jej kwiaciarni – KochamKwiaty.pl, znanej w Rzeszowie, trafiła Ukrainka Iryna. – Widzę, że jej wybór był nieprzypadkowy. Ma doskonałe wyczucie komponowania kwiatów i świetny gust. Jest też skromna i małomówna, ale to zupełnie nie przeszkadza jej w pracy – komplementuje pani Katarzyna.

Rekrutacja do drugiej, tegorocznej edycji projektu rozpoczęła się w połowie lutego, potem odbyło się spotkanie informacyjne dla potencjalnych uczestników projektu. Pierwszy etap wsparcia, doradztwo zawodowe, rozpoczął się 15 marca 2023 roku. Uczestnikami projektu będzie 40 cudzoziemców legalnie przebywających na terenie Podkarpacia (wśród uczestników jest Brazylijczyk i Włoch).

Co najmniej połowę uczestników projektu będą stanowili obywatele Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce w związku z prowadzonymi działami wojennymi na terenie naszego kraju i znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Zaplanowane formy działań to diagnoza i identyfikacja potrzeb uczestników wraz z określeniem ścieżki wsparcia przez doradcę zawodowego, wsparcie psychologiczne, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy oraz przedsiębiorczości, szkolenia językowe, pomoc w znalezieniu, kwalifikowaniu i finansowaniu szkoleń oraz innych form kształcenia, wsparcie w formalnościach związanych z uznawaniem wykształcenia i kwalifikacji.

W pierwszej edycji projektu, w 2022 roku, zrekrutowano 123 osoby, z których 48 uczestniczyło w projekcie, a 40 przeszło zaplanowane formy działań. Wartość projektu „Razem Możemy Więcej” wynosi 850 tysięcy złotych. Środki pochodzą z rezerwy Funduszu Pracy.

Materiały: WUP w Rzeszowie


20-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)